۱۳۸۷ دی ۹, دوشنبه

فراسوی خبر... 9 دی

شبح مرگ بر فراز تهران

لیلا جدیدی

آقای خامنه ای بهتر است پیش از شکایت از "نقض حقوق بشر" و اعلام عزای عمومی به خاطر "کشتار در غزه"، یک عزای عمومی نیز برای همدردی با "مملکت اسلامی" خود اعلام کند و به محکومیت جنایت سرمایه داران و رووسای موسسات زیر نظر ولایت خود بپردازد که شبح مرگ را بر فراز تهران گسترده اند.

آمارهای رسمی نشان می‌دهد که سالانه به طور متوسط نزدیک به 10هزار نفر بر اثر آلودگی هوا در تهران جان خود را از دست می‌دهند. در این رابطه، سازمان ملل نیز در یک گزارش ضمن هشدار نسبت به آلودگی هوا، تهران را از جمله خطرناک ترین شهرهای جهان معرفی کرده است.

مدیر پیشگیری از "جرم" دادستانی با اعلام تشکیل کمیته بررسی آلودگی هوای تهران تلاش می کند "جرم" بی لیاقتی خود و اربابانش را تنها بر گردن "مسولان ذیربط " بیاندازد. این در حالیست که عملکرد او و سازمانهای "ذی ربط" که شامل ١٨ دستگاه از جمله وزارت صنایع، نفت، بهداشت، نیرو، جهاد كشاورزی می شود در كاهش آلودگی هوا حتی متناسب با قانونی که 13سال قبل به تصویب رسیده نیز نبوده است.

وضعیت آلودگی هوا که سال پیش فرا تر از استاندار بود، اکنون سه برابر وخیم تر شده است. به گفته "مسوولان" رژیم، روزانه 2 میلیون تن آلودگی وارد هوای تهران می شود که بیشترین آن "منو اکسید" است. کارشناسان می گویند که خودروها و کارخانجات صنعتی حاشیه تهران عامل ۸۰ درصد آلودگی شهر هستند. ، تنها یک میلیون و 800 هزار خودرو استاندارد و بقیه فاقد استاندارد هستند که به اندازه 41 میلیون خودرو آلودگی ایجاد می‌کنند.

وجود كارخانه ها و صنایع در شهرهای بزرگ به ویژه تهران و از همه مهم تر تامین نشدن اعتبار طرحهای كاهش آلودگی هوا در ٨ شهر بزرگ كشور، شماره کردن صدها هزار خودرو به طور سالانه و فرستادن آنها به خیابانهای شهر تهران که جمعیت آن به 17 میلیون رسیده به منظور سرازیر کردن پول به جیب سرمایه داران مکتبی، هجوم مردم فقیر روستایی و در جستجوی کار به تهران و سرمایه گذاری بی رویه دولت در این شهر نمونه هایی هستند که نشان از بی کفایتی و بی توجهی حکومت نسبت به آلودگی هوا و جان مردم ساکن پایتخت دارد.

به گفته کوشندگان محیط زیست و پزشکان، آلودگی هوای تهران سبب بروز بیماریهای روانی، عقب افتادگی کودکان و ناهنجاری در رفتار جامعه نیز می شود.

10 هزار نفر قربانی آلودگی هوا برای آیت الله خامنه ای موضوعی برای "عزا" گرفتن به حساب نمی آید. زیرا در این صورت او مجبور است نه فقط به قبر کنی برای "حق مسلم" تنفس هوا بلکه، دفن بسیاری حقوق بدیهی دیگر مردم نیز صحه بگذارد.