۱۳۸۷ دی ۶, جمعه

فراسوی خبر .... شنبه 7 دی

شعار قلابی پرداخت «یارانه ها»

زینت میرهاشمی

سرنوشت پرداخت نقدی «یارانه» به خانواده های کم درآمد، به سرنوشت شعار بردن نفت به خانه های مردم پیوست. همزمان با نزدیک شدن نمایش انتخاباتی، شعار پرداخت کمک نقدی، از طرف احمدی نژآد، پوچ شد و فریبکاری وی را برملا کرد.

برخی از سوبسیدها روی مایحتاج اولیه برداشته شد و در ماههای اخیر قیمت کالاهای مصرفی مردم رشد صعودی داشته است. دولت برای جلوگیری از اعتراضهای مردمی در برابر سخت تر شدن شرایط زندکی و نیز افزایش بهای کالاها، گنجاندن طرح پرداخت کمک نقدی در برنامه اقتصادی را اعلام کرد. بدین منظور فرمهایی توسط دولت در میان خانواده ها پخش شد که با عدم استقبال مردم روبرو شد. هنگامی که احمدی نژاد از این شعار دم می زد هر بشکه نفت خام نزدیک به 150 دلار رسیده بود و امروز که نفت به حدود 34 دلار رسیده است، شعارش را پس می گیرد. اما موضوع «یارانه ها» تاثیر مستقیمی بر افزایش بهای کالاهای مردمی داشته است.

در هفته گذشته قرار بود که این طرح به مجلس رژیم برده شود. روز پنجشنبه 6 دی، لاریجانی از منتفی شدن اجرای طرح «یارانه ها» خبر داد. این گونه شعارها فقط مصرف نمایشی دارد که باندهای مختلف حکومتی برای فریب مردم به کار می برند.