۱۳۸۸ دی ۱, سه‌شنبه

خاکسپاری آیت الله منتظری، نمادی از تنفر مردم نسبت به سلطنت مطلقه خامنه ای بود

زینت میرهاشمی

روز دوشنبه 30 آذر، صدها هزار تن در مراسم خاکسپاری آیت الله منتظری در شهر قم شرکت کردند. این جمعیت عظیم علیرغم همه موانع نیروهای سرکوبگر گردهم آمدند و با حمایت خود از منتظری، تنفر خود را از خامنه ای نشان دادند. شعارهای «مرگ بر اصل ولایت فقیه، مرگ بر دیکتاتور، این ماه ماه خونه، خامنه ای سرنگونه و....» بار دیگر بر تداوم حرکتهای اعتراضی مردم و عزم آنها برای سرنگونی دیکتاتوری، صحه گذاشت.

مراسم عزاداری آیت الله منتظری تبدیل به مراسمی سیاسی علیه خامنه ای و گماشتگانش شد. هنگامی که پیام حقیرانه ی خامنه ای به مناسبت درگذشت منتظری از بلندگو پخش شد، جمعیت با هو کردن آن، برچ و باروی ولی فقیه را نشان گرفتند.

درگذشت آیت الله منتظری، که با موضع گیریهای خود در دفاع از جنبش مردمی و باطل اعلام کردن ولایت خامنه ای تبدیل به یکی از مخالفان جدی در برابر خامنه ای شده بود، و نیز حمایت مردمی از وی در مراسم خاکسپاری اش، جنبش بیشماران در رویارویی با استبداد را بار دیگر به خبر اول رسانه های جهان تبدیل کرد. گردهمایی مردمی در شهر قم نشان داد که همه حرکتهای مردمی با تبدیل فرصتها به اعتراض و با زدن ضربه به پیکر ولایت فقیه، شکاف در بالا را عمیق تر کرده و وحدت در جنبش را بیشتر خواهد کرد.

یکی از ویژگیهای گردهمایی امروز در شهر قم، پیدایی آن بعد از پروژه آویزان شدن خامنه ای به عکس تکه پاره شده خمینی بود.

آدینه 27 آذر، قرار بود جانشین خمینی، پیروزی پروژه استفاده از تصویر پاره شده دیکتاتوری که دیگر زنده نیست را در خیابانهای تهران جشن بگیرد. اما این فاتحان «صدا و سیمای» استبداد، روز آدینه، مجبور به عزاداری برای شکست پروژه خود شدند. مقایسه سه رویداد مهم در آذر ماه، یعنی 16 آذر، 27 آذر و 30 آذر واقعیت موجود در جامعه ایران را به خوبی تعریف می کند. خامنه ای و ولایت مطلقه او در منتهای انفراد و ضعف و خیزش مردم روز به روز بالنده تر و عمیق تر.